...
..
TEMATY PORUSZONE PRZEZ wysłannikow Dalaj Lamy w czasie Dziewiątej runda dialogu z przedstawicielami Chin
Poslowie przekazali trzypunktowa wiadomość do przedstawicieli chińskich przywódców.
Po pierwsze, podkreslono znaczenie siedmiu punktów memorandum . Uwagai zostały dolaczone , rozszerzono wiec Memorandum w sprawie prawdziwej autonomii dla wszystkich Tybetańczyków, a nastepnie ostatecznie zostało przedstawione podczas ósmej rundy rozmów.
Poslowie wyrazaja nadzieję, że chiński rząd centralny rozpatrzy wnikliwie i konstruktywnie podloze dialogu na poruszane tematy
Chiński rząd centralny dokonał różnych komentarzy i wypowiedzi z obaw dotyczących protokołu i not na ich uwzględnienie i wysunal kilka konstruktywnych propozycji krok naprzód w procesie dialogu.
Uwazano takze nalezy zapobiedz możliwośćiom błędnej interpretacji znaczen i błędnych przekonan majac na celu dobro społeczeństwa.
Slynne "Siedem punktów" zawiera tresci o poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej Chińskiej Republiki Ludowej, z poszanowaniem konstytucji ChRL, z poszanowaniem "Trzy Adherences," poszanowanie hierarchii i władzy chińskiego rządu centralnego, zawiera obawy rządu centralnego w sprawie szczególnych kompetencji o których mowa w protokolach , i zmierzajac do sedna sprawy, i oferuje Jego Świątobliwości Dalajlamie współprace niosaca dla obu stron rozwiązanie korzystne.
Wysłannicy zasugerowali, że w drodze konsultacji, pewne kwestie w protokole, że są łatwiejsze do realizacji gdy są pobierane etapami, co z pewnością pomoże w stopniowej realizacji podstawowych zagadnień.
Po drugie, podkreślili, że dla wyslannikow Jego Świątobliwości jedynym celem jest pomyślność sześciu milionów Tybetańczyków w Tybecie. Stwierdzili, że nigdy nie zgłosiliby do rozwiazania żadnych problemów osobistych Jego Świątobliwości Dalajlamy lub dobra malej grupy wokół siebie.
W odniesieniu do tego, chiński rząd centralny stwierdza , że większość Tybetańczyków uwaza obecna sytuacje za zadowalającą i że nie ma juz dawnego problemu tybetańskiego.
Wyslannicy podkreslili wrażenie , że większość Tybetańczyków przezyla nieograniczone cierpienia w warunkach niezadowalających religijnych, politycznych, gospodarczych, języka i kultury, i trudnej sytuacji społecznej.
W świetle tych dwóch różnych perspektyw, Poselskich wynika, że nie jest wspolnym dla obu stron cel w postaci określenia rzeczywistej sytuacji.
Badanie to należy wykonać w sytuacji, gdy wszyscy Tybetańczycy beda mieć możliwość uczestniczenia w nim bez strachu i podejrzeń.
Obie strony mogą wspólnie uzgadnic praktyczne sposoby realizacji tego.
Jeżeli wynikiem tego badania bedzie , że większość Tybetańczyków wyrazi brak problemu, a ich obecna sytuacja okaze sie zadowalająca, to oznaczac bedzie ze wypelnilo sie wezwanie Jego Świątobliwości Dalajlamy.
Ale jeśli wyniki potwierdzają, że większość Tybetańczyków nie odczuwa w stopniu zadowalającym zmiany wlasnej sytuacji ,czemu zaprzecza chiński rząd centralny to należy uznać, że istnieje problem w duchu poszukiwania prawdy w faktach, i obie strony muszą przedyskutować i wspólnie znaleźć rozwiązania.
Po trzecie, Poslowie stwierdzili, że podczas nieformalnego posiedzenia w Shenzhen w maju 2008 r. nalezalo odrzucić twierdzenia , że Jego Świątobliwość Dalajlama i kierownictwo na emigracji podjęło się demonstracji w całej Tybecie od 10 marca 2008, gdyż były one bez podstawne.
Dlatego też, podczas siódmej rundy rozmów, chiński rząd centralny przyjął rzeczywistość i wyrazil to przez wlasciwe orzeczenia pisemne .
Jednakże w ostatnimi czasie okazuje się, że te same zarzuty są powielane .
W związku z tym wysłannicy wyrazili potrzebe , wyjaśnienia, czy stanowisko dzis jest tym stwierdzonym, podczas siódmej rundy rozmów.
Poslowie potwierdzili, gotowość do rozszerzenia każdego wsparcia dla budowania wspolnej wlasciwej oceny sytuacji i powstrzymywania wszystkich bezpodstawnych zarzutow .
..
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz